Naziemna telewizja cyfrowa - najczęściej zadawane pytania

23 lipca 2013 roku zakończyła się w Polsce era naziemnej telewizji analogowej. Wyłączyliśmy ostatnie nadajniki analogowe i jesteśmy  w zasięgu telewizji lepszej jakości: zamiast 2-3 programów - kilkanaście, z rosnącą ofertą, lepszą jakością obrazu i dźwięku, a niebawem z możliwością wyboru ścieżek dźwiękowych i innych usług.

Kalendarium naziemnej telewizji cyfrowej - serwis UKE

Strona operatora technicznego, gdzie można znaleźć aktualne parametry emisji MUX-1, MUX-2 i MUX-3.

Kłopoty z odbiorem sygnału naziemnej telewizji cyfrowej należy zgłaszać do Urzędu Komunikacji Elektronicznej:

- mailem na adres uke@uke.gov.pl

- bezpośrednio do właściwej dla danego miejsca delegatury UKE (lista i kontakt do delegatur)

 Ważne: należy precyzyjnie podać miejsce występowania kłopotów z odbiorem.

Naziemna telewizja cyfrowa – FAQ dla tych, którzy częściej siedzą przed komputerem niż przed telewizorem 

  • Po co wdrożyliśmy telewizję cyfrową? Czy była to konieczność czy technologiczny kaprys? 

 - Sygnał naziemnej telewizyjny cyfrowej dociera do nas za pośrednictwem fal radiowych. Te częstotliwości radiowe są „dobrem rzadkim” – musimy korzystać z nich efektywnie, by starczyło ich dla wielu stacji telewizyjnych, radiowych, telekomunikacji, internetu, nawigacji lotniczej itd. Dlatego społeczność międzynarodowa porozumiała się, by stopniowo wycofywać te sposoby komunikacji, które „pożerają” duży zakres tych częstotliwości – a taki właśnie jest analogowy sygnał telewizyjny (dlatego mieliśmy m.in. tylko trzy ogólnopolskie kanały telewizyjne – więcej ich się nie upchnie przy takim sposobie nadawania).

To jeden z powodów, dla którego przeszliśmy na sygnał cyfrowy. Międzynarodowe porozumienia pozwalają sprawniej nań przejść i efektywniej wykorzystać uwolnione częstotliwości.

  • Dlaczego telewizja cyfrowa przyczynia się do rozwoju internetu? Co ma telewizja, do internetu, telefonii komórkowej? O co chodzi z tym, że "zwalniamy pasma" - dla kogo robimy miejsce?

- Skoro sygnał cyfrowy zajmuje dużo mniej miejsca, to w jednym dotychczasowym kanale można upchnąć wiele programów, a i tak część częstotliwości zostaje. Te częstotliwości państwo może sprzedać na aukcjach operatorom telekomunikacyjnym, którzy będą mogli dzięki temu świadczyć usługi telekomunikacyjne, w tym udostępniać internet np. drogą radiową.  

  • Rozumiem, że telewizja cyfrowa jest nowoczesna. Ale dlaczego? Bo jest lepsza jakość? Mam stary telewizor, nie mam kablówki ani satelity - czy też będę miała lepszą jakość?

- Stary telewizor potrzebuje dekodera i oczywiście nie pozwoli się cieszyć doskonałością obrazu. Ale wiele funkcji telewizji cyfrowej jest  dostępna. Po pierwsze – zamiast trzech ogólnopolskich programów i kilku lokalnych od razu jest  ich kilkanaście. Poza tym dzięki sygnałowi cyfrowemu będziemy mogli np. decydować, w jakim języku oglądać program (bo będzie mógł być nadawany nie tylko z polskim lektorem, ale i w wersji oryginalnej z napisami albo i bez).

  • Czy chodzi o to, że jest nowoczesna, bo jest przyszłościowa? Słyszałam, że pozwala na nowe funkcje w telewizji hybrydowej. Czy to jest obszar jakiś innowacji technologicznych?

- W skrócie – z telewizorami dzieje się to, co stało się już z telefonami. Dziś mało już kto pamięta czasy, kiedy telefon był tylko urządzeniem do komunikacji głosowej, a nie komputerem realizującym mnóstwo innych zadań i funkcji.

  • Co z tymi dekoderami? Czy to są produkty różnych marek, które wszystkie mają te same parametry? Co tutaj jest kluczowym parametrem?

- Dekoder kosztuje od 100 zł wzwyż i jak każde nowoczesne urządzenie może mieć wiele wariantów i funkcji. Dla nas najważniejsze jest, by dekoder dostosowany był do nowoczesnego standardu telewizji cyfrowej w Polsce – to standard MPEG4 (kraje, które wcześniej wdrożyły naziemną telewizję cyfrową, mogą mieć niższe standardy, np. Niemcy mają MPEG2).

Urządzenie za ok. 100 zł spełnia te podstawowe warunki.

Trzeba uważać na „okazje” - na rynku są też urządzenia nie spełniające naszych standardów.

Najlepiej więc kupować sprzęt w solidnym punkcie sprzedaży i pamiętać, że ustawa z 2011 r. o wprowadzeniu naziemnej telewizji cyfrowej pozwala sklepom sprzedawać sprzęt niedostosowany do naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce tylko wtedy, jeśli sprzedawca odbierze od nas pisemne oświadczenie, że wiemy, że to się nie nadaje do odbioru NTC).

  • Co z ludźmi, którzy z przygotowaniem się do zmiany odbioru sygnału telewizyjnego mogli mieć kłopoty? Czy administracja to uwzględniła ?

- Od prawie dwóch lat  prowadzona była intensywna kampania informacyjna - głównie w telewizji. Były  też kampanie regionalne – np. na terenach, gdzie wyłączane były analogowe nadajniki, obywatele dostawali do skrzynek pocztowych jasne informacje, co i jak zrobić.

Przeprowadziliśmy lekcje w szkołach ponadpodstawowych – bo młodzi ludzie są najlepszymi przewodnikami po świecie cyfrowych technologii. Te lekcje mają uczulać gimnazjalistów, by byli gotowi do pomocy i by wiedzieli, jak to zrobić. W przełączeniu pomagali harcerze z ZHP i uczniowie techników łączności tworzący tzw. brygady cyfrowe